Blizna pooperacyjna

Zapamiętaj!
Gruba, mało ruchoma blizna, wystająca ponad poziom skóry, lub mocno wciągnięta do środka, to nie jest normalne! Tym trzeba się zająć
👊👊👊👊👊👊👊👊👊👊👊👊👊👊

W ciągu mojej praktyki zauważyłam jak mało o nich wiecie… wiem też, że rzadko ktokolwiek udziela Wam informacji o tym czym jest blizna, oraz jak z nią postępować ( oprócz smarowania maścią / naklejania plasterków, ściągania ich z Niemiec ‘ bo lepsze ‘ – nie spotkałam jeszcze pacjenta któremu to coś pomogło). Blizny powstają, kiedy w organizmie ogłoszony zostanie alarm o poważnym uszkodzeniu tkanek, w wyniku czego chce on jak najprędzej zamknąć ranę powstałą np. W wyniku operacji. Głębokie cięcie powoduje uszkodzenie skóry, powięzi, mięśni itd. Jest to nie lada wyzwanie aby odbudować tkanki, im większa rana, tym trudniej. Organizm łata… dosłownie łata powstałe dziury szybko i…. Byle jak  ważne żeby zamknąć ranę i mieć spokój i luz – może znowu odpoczywać – leniuch  W wyniku takiej działalności tkanka bliznowata, kolagen, który buduje miękkie tkanki ( te uszkodzone) nie jest już tak sprężysty, elastyczny i nie układa się wzdłuż przebiegu kierunku ruchu, w którym będzie używany. Podobnie gdy spróbujecie rozciąć i zszyć elastyczną bluzkę- stanie się ona trochę bardziej ciasna i mniej ruchoma w tym miejscu, a materiał źle się ułoży w okolicy rozcięcia, ale może to również wpłynąć na ułożenie bluzki ( naszych tkanek miękkich) w innych rejonach.
Dlatego: kobiety po cesarskim cięciu mogą mieć problemy np. z kręgosłupem lędźwiowym. Osoby po operacji barku, mogą mieć problem z kolanem np. Po przeciwnej stronie, Osoby po operacji nadgarstka mogą mieć problem z zakresem ruchu, lub drętwienia w dłoni itd. Itp. To oczywiście luźne przykłady.
By blizna mogła chociaż trochę przypominać funkcjonalnie i z wyglądu poprzednią tkankę i nie powodować licznych skutków ubocznych, należy od początku umieć się nią prawidłowo zajmować,a to możecie zrobić u fizjoterapeuty, lubza pomocą swoich rąk, ewentualnie rąk swoich bliskich po konsultacji z fizjoterapeutą.