Rwa kulszowa

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa, to uciśnięcie nerwu kulszowego, który wychodzi z kręgosłupa (dokładnie z rdzenia kręgowego) i unerwia kończynę dolną. Prawy nerw prawą, a lewy lewą. Jest to bardzo,długi i gruby nerw, dosyć często uciskany  przez zwyrodnienia, ‘wysunięte’ dyski (KLIK) lub np. zbyt spięte mięśnie.

Jakie są objawy rwy kulszowej, jak ją rozpoznać?

Ból wstrętny, dziwny, przejmujący, RWĄCY, promieniujący z pleców do nogi, prawej, lub lewej, drętwienie, może wskazywać na rwę  kulszową. W ostrym przebiegu może dochodzić do osłabienia siły mięśniowej w nodze, problemy z chodzeniem, oraz znalezieniem pozycji bezbolesnej. Pamiętajmy, że nie każdy ból nogi promieniujący z kręgosłupa do nogi to rwa kulszowa.

Jak długo trwa rwa kulszowa

Ostry atak rwy może trwać od kilku godzin do kilku tygodni, może też przejść w stan przewlekły i nieleczona stać się częścią życia.

Jak leczyć rwę kulszową

Rozwiązaniem jest leczenie zachowawcze w postaci terapii manualnej. Czasami niezbędna jest operacja. W dzisiejszych czasach odnosimy wspaniałe sukcesy w leczeniu zachowawczym. 99% naszych pacjentów unika operacji, lub nie dopuszczają do stanu w którym byłaby ona potrzebna. Dzięki terapii w gabinecie  odpowiednim ćwiczeniom, oraz zmianie złych nawyków, żyją tak, jakby nigdy nie mieli rwy KULSZOWEJ,lub ich komfort życia znacznie się poprawia.

Do jakiego specjalisty z rwą kulszową?

Najlepiej wybrać się do fizjoterapeuty, który jest terapeutą manualnym. Tam zostaniecie zdiagnozowani, uzyskacie odpowiednie leczenie, oraz wskazówki jak żyć z rwą kulszową. W razie potrzeby fizjoterapeuta skieruje do odpowiedniego lekarza, lub wskaże badania, które należy wykonać (np. Tomografia komputerowa).

Domowe sposoby na rwę kulszową

Doraźnie można się ratować pozycją leżącą na plecach ze zgiętymi pod kątem 90 stopni nogami w biodrach i kolanach (np. kładziemy się na podłogę i kładziemy nogi na krześle). Można próbować ogrzewać bolące miejsce termoforem.

Rwa kulszowa