Z alergiami zmaga się bardzo wiele osób. Niezależnie od tego, czy objawiają się katarem, łzawieniem oczu, czy podrażnieniem skóry, są uciążliwym problemem. Warto wiedzieć, że istnieją różne sposoby na radzenie sobie z tymi dolegliwościami. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Jakie leki na alergię są w aptekach i co warto o nich wiedzieć?
Rodzaje leków przeciw alergii
Leki na alergię dla dzieci i dorosłych można podzielić na dwie podstawowe kategorie, w zależności od mechanizmu działania. Preparaty doustne blokują działanie histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za uciążliwe objawy. W ten sposób wyciszają reakcję zapalną i przyczyniają się do złagodzenia symptomów. Na organizm wpływają ogólnoustrojowo, dzięki czemu mogą pomagać niezależnie od specyfiki dolegliwości i miejsca ich występowania. Tabletki na alergię można stosować zarówno przy uczuleniach wziewnych, jak i skórnych. Więcej informacji na ten temat jest dostępne na stronie https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-na-alergie.html.
Drugą kategorią są środki działające miejscowo. Tego typu leki na alergię to m.in. krople do oczu, maści na skórę czy aerozole do nosa. Krople łagodzą pieczenie oczu i ograniczają intensywność łzawienia. Maści zmniejszają stan zapalny i niwelują dyskomfort, są często polecane przy ugryzieniach owadów. Z kolei spraye donosowe redukują obrzęk i pomagają odzyskać swobodę oddychania. Gdzie kupić takie preparaty? Optymalnym wyborem będzie apteka online lub stacjonarna. Lepiej unikać stoisk marketowych i drogerii.
Jak radzić sobie z alergią u dziecka?
Wielu opiekunów małych alergików zastanawia się, jak pomóc swojej pociesze i złagodzić nieprzyjemne objawy. Należy wiedzieć, że nie wszystkie substancje mogą być podawane maluchom. Dlatego zawsze przed zastosowaniem preparatu trzeba dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Szczegóły związane z użytkowaniem produktów przeciwalergicznych można znaleźć pod adresem https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-alergie-dla-dzieci.html. Wybierając lek na alergię dla dzieci, warto zwrócić uwagę na:
- wiek pociechy – wiele preparatów jest przeznaczonych dla określonych grup wiekowych, produkty dla niemowląt i małych dzieci zazwyczaj zawierają odpowiednio zmniejszone dawki substancji czynnych,
- formę podania – syropy i krople mogą być łatwiejsze do podania,
- dawkowanie – należy zawsze stosować się do zaleceń producenta,
- możliwe skutki uboczne – niektóre leki na alergię mogą powodować senność lub problemy z koncentracją.
Środki przeciwalergiczne, takie jak te widoczne na stronie https://aptekadlarodziny.pl/, można nabyć bez recepty. Choć apteka internetowa jest wygodnym rozwiązaniem, warto pamiętać, że stosowanie samodzielnie wybranych preparatów nie zastąpi wizyty u specjalisty.